W rzeczywistości zawsze robimy to co chcemy

wrz 13, 2020

„Człowiek zapytał mistrza:
– Co robiłeś zanim stałeś się szczęśliwy i zyskałeś spokój?
– Zwykle rąbałem drzewo i nosiłem wodę ze studni.
– A teraz, gdy już poznałeś smak szczęścia i spokoju, co robisz?
– Co miałbym robić? Rąbię drzewo i noszę wodę ze studni.
Człowiek spytał zdumiony:
– To czym to się różni?
– Wszystkim. – odparł mistrz – Teraz wszystko jest naturalne. Kiedyś to był obowiązek, który musiałem spełniać wbrew sobie. Zmuszałem się. Robiłem to, bo kazali to robić. Mój nauczyciel kazał mi rąbać drzewo, więc rąbałem, ale wcale nie miałem na to ochoty. Teraz rąbię drwa z radością. To już nie obowiązek, to świadomość. Robi się coraz chłodniej, idzie zima, dwa będą potrzebne, żeby ogrzać dom. Nauczyciel się starzeje, potrzebuje więcej ciepła. Kocham go i chcę się o niego troszczyć, więc noszę mu wodę ze studni, to sprawia mi radość. Taka jest właśnie różnica. Nie ma oporu, nie ma niechęci. Odpowiadam na bieżącą potrzebę i znajduję w tym zadowolenie.”
Ze strony „Po pierwsze ludzie”.
„W rzeczywistości zawsze robimy jedynie i wyłącznie to, co… CHCEMY. Jeśli zajrzysz w swoje wnętrze, szybko odkryjesz, że pod każdym „muszę” żyje nieuświadomiony wybór, nieuświadomiony system wartości, który w sposób nieuświadomiony CHCESZ zrealizować.
Nie muszę przecież jeść rosołu teściowej. Jem go, bo CHCĘ mieć opinię miłego i przyjaznego człowieka, który dba o cudze emocje bardziej niż o własne (…).
Nie muszę też iść na ten obiad. Idę, bo CHCĘ zachować status quo związku, a każda kolejna afera wydaje się wspólnej przyszłości zagrażać.
Nie muszę nawet być w tym związku. Jestem, bo CHCĘ być w związku (…).

Miriam Babula

Podziel kartkę papieru na dwie kolumny.
Po lewej stronie zapisz czynności wykonywane przez ciebie w ciągu tego lub poprzedniego dnia.
Po prawej stronie przy każdej czynności zapisz jaka wartość była realizowana dzięki tej czynności (np. robienie zakupów spożywczych – realizowana wartość: troska o rodzinę).
Analizując poszczególne czynności możesz również skorzystać z poniższych pytań:
  1. Czego chcę?

  2. Na czym mi w tej sytuacji zależy?

  3. Co osiągnę, jeżeli to zrobię? Co dobrego się stanie?

  4. Jakie wartości dzięki temu mogę realizować? Jakie potrzeby zaspokoję?

 Mając świadomość wyboru, możemy też zrezygnować z niektórych zadań (np. niepotrzebnych, szkodliwych, niezgodnych z naszymi wartościami).